Kategoriler
 
Markalar
 
Ürün Vitrini
Alban 25 WP
Alban 25 WP
Alban 25 WP
 
Ziyaretçiler
 309 Bugün
 1.687 Bu Hafta
 2.737 Bu Ay
 2.737 Bu Yıl
 2.737 Tümü
3 Çevrim içi
 
Bayer Yayınları
 
ISTATISTIK RAPOR

 
GOOGLE

 
Üye Paneli
 

Tarım Sektörden Haberler

Zirai ilaçlar Tarım Sektöründen Sektörden Haberler

Kırım Kongo Virüsünden korunun...

Kırım kongo virüsünden korunun!

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Nedir?
Halk arasında "Kene Hastalığı" olarak bilinen KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA) keneler tarafından insanlara bulaştırılan ciddi bir hastalıktır. Keneler aracılığıyla insan vücuduna yayılan virüs, erken teşhis edilmezse kısa sürede ölümcül olabilmektedir. Hastalık ülkemizde 3 yıldır ve Nisan - Ekim aylarında görülmektedir. 

Nasıl Yayılır?
Keneler ülkemizin de içinde bulunduğu çok geniş bir alanda yaşamaktadır. Virüs, sığır, koyun, keçi, yabani tavşan ve tilki gibi hayvanlarda tespit edilmiştir. Göçmen kuşlar aracılığıyla da yayılabildiği görülmüştür. Fareler de keneler için kaynak oluşturabilmektedir. 

İnsanlar virüsü aşağıdaki şekilde almaktadır:
- Hastalık taşıyan kenelerin yapışması / kan emmesi sırasında salgıladıkları tükürük salgısı ile,
- hastalık taşıyan kenelerin çıplak elle ezilmesi sırasında temas ile,
- hastalık taşıyan hayvanların kan ve dokuları ile temas ile,
- hastalarla (kan ve diğer vücut sıvıları) temas ile.

Kimler Risk Altındadır?
Çiftlik çalışanları, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, et ve et ürünleri ile temas eden market işçileri, tarım çalışanları ve hayvancılık ile uğraşanlar, veterinerler, hasta hayvan ve piknik yapanlar özellikle risk altındadır. 

Hastalık Belirtileri Nelerdir?
İnsanlarda, hastalık ateş, üşüme-titreme, yaygın kas ağrıları bulantı-kusma, ishal, yüzde kızarıklık, karaciğerde büyüme ve kanama ile kendini gösterir. Ateş, kırıklık, kas ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, sırt ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, mide bölgesinde ağrı, bel bölgesinde ağrı gibi belirtiler ile ani olarak başlamaktadır. Burun kanaması ve değişik alanlarda kanama bulguları da bulunabilir. 

Kenelere Karşı İnsektisit Mücadelesi
Açık Alanlarda Kene Mücadelesi:
Mera, çayır, çalı, çırpı ve gür otların bulunduğu yerler gibi kenelerin yaşamasına müsait alanlar yüzey spreyleri ile ilaçlanır.

Solfac EC 050 Haşere İlacı

Solfac EC 050, açık alanlarda ve hayvan çiftliklerinde kene mücadelesinde kullanılır. T.C. Tarım Bakanlığı'nca keneye karşı ruhsatlıdır. Su ile seyreltilerek, sırt spreyleri, pulverizatör gibi aletlerle kenelerin bulunduğu tüm yüzeylere uygulanır. 

Uygulama: 40 ml Solfac EC 050, 5 L su içerisinde seyreltilir ve 100 m2 yüzeye uygulanır.


İlaçlama Makinesi Tasarrufu

Mersin'in Silifke ilçesinde serayı gezmeden alanın her tarafını dengeli bir şekilde ilaçlayan ve kanser riskini ortadan kaldıran Curtis Dyna–Fog marka ilaçlama makinesi kullanılmaya başlandı.
Seranın orta yerine kurulan otomatik makine ile ilaçlama yaparken çiftçiye başka işlerine bakabilme imkanı sunan cihaz, serada zirai ilaçlama yaparken kimyasal ilaçları nefes veya deri yoluyla temas edilmesini de önlüyor. 
Atayurt Beldesi Gazi Çiftliğinde serası olan İbrahim Ünver bu aleti duyduğunda yerinde görmek için Kazanlı'ya gittiğini ve gördükten sonra da satın almaya karar verdiğini açıkladı.
Bu makinenin tek satış noktası olan Antalya'ya gittiğini belirten Ünver, "Cihazı seraya kurdum ve 2 saat sonra seranın her yeri dengeli bir şekilde ilaçlandı. Makine ilaçlama yaparken ben de diğer işlerime baktım. Cihazın avantajı bununla da sınırlı değil, zirai ilaçlardan da yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Normalde 2 dekar serama 1 kutuilaçkoymam gerekirken 1 kutu ilaçla bu makineyle rahatlıkla ilaçlamamı yapıyorum. Seranın her yerine nüfuz ettiğinden dolayı daha etkili bir ilaçlama yapıyorum." diye konuştu.
İlaçlama makinesinin birincisinin Mersin Kazanlı'da, ikincisinin de Silifke'de kullanıldığını belirten İlçeTarımMüdürü Yusuf Gün, bu tablonun ilçedeki üreticilerin sektör ile alakalı güncel gelişmelere ne kadar duyarlı olduğunu gösteren güzel bir örneği olduğunu kaydetti.
Gün, "İlaçlama makinesinin fiyatı 7 bin liradır. Bu makineyle çiftçilerimiz direk zirai ilaçlara maruz kalmayacak, kanser gibi hastalıklara karşı korunmuş olacaklardır. Bu makine ilaç zerreciklerini yoğun bir şekilde attığı için bitkilerin her yerine temas etmesi sağlanmış olmakta, az hacimde su kullanıldığı için nemlilik yükselmemekte ve hastalıkların artmasına engel olunmakta, bitkilere zarar veren hortumlar kullanılmamaktadır. Çiftçilerimiz makineyi seranın ortasında stabil olarak koymakta ve 2 saat ilaçlama sonrasında seranın her tarafı mükemmel bir şekilde ilaçlanmaktadır. Bu ilaçlama makinesinin önümüzdeki yıllarda bütün seralarda kullanılacağını tahmin ediyorum ve tüm çiftçilerimize tavsiye ediyorum." diye konuştu.


AŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATINDA ARTIŞ VAR

Yaş sebze ve meyve ihracatında artış var Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçlan Yönetim Kurulu Başkam Mustafa Satıcı, Mart ayında yurt dışı pazarlarda yaşanan olumsuz hava koşullan nedeniyle ihracatta gerileme yaşanmasına rağmen, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla değer bazında % 0,53 artarak 144 milyon 855 bin 976 $ olarak gerçekleşti. aş meyve sebze ihracatında \/ ilk sırayı Rusya Federasyonu _L alırken. Rusya Federasyonu 'nu sırasıyla Almanya. Bulgaristan. Romanya ve Ukrayna izledi. Ürün bazında yaş meyve sebze ihracatı değerlendirildiğinde Lse; domates 74 milyon 875 bin 76 $ ile ilk sıradaki yerini koruyor. Domatesi sırasıyla biber, hıyar-komişon ve nar izledi.

Avrupa Birliği'nın 669/2(X)9/EC Sayılı Komisyon Yönetmeliği çerçevesinde ülkemizden AB*ye ihraç ettiğimiz taze biber, kabak, domates ve armut ürünleri için % 10 sıklıkla analiz zorunluluğu uygulaması devam ediyor. 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren ülke menşeli biber, kabak ve domates ürünleri AB'ye giriş noktalarında Methomyl ve Oxamyl aktif maddelerinin yanı sıra Carbendazim, Clofentezine, Diafenthiuron, Dimethoate, Formetanate. Malathion. Procymidone, Tetradifon, Thiophanate-methyl aktif maddeleri bakımından da analize tabi tutulacak. Satıcı, "Sektörümüz için oldukça kritik bir dönem olan bu dönemde ihracatımızda sıkıntı yaşanmaması adına üreticilerin daha dikkatli olmalan, üretimde ruhsatsız ilaçlan kullanmamaları ve zirai ilaçların bekleme sürelerine dikkat etmeleri büyük önem taşıyor. Ayrıca: domates ihracatının, havaların ısınmasıyla bir miktar artış göstermesini bekliyoruz" ded.

(GAZETEBİR - ANTALYA)


Antalya'da şiddetli dolu ve yağmur zararı

Antalya'nın merkez Aksu ilçesine bağlı Yurtpınar beldesiyle Murtuna, Alaylı, Kurşunlu, Topallı ve Güloluk köylerinde meydana gelen şiddetli dolu ve yağmurun meydana getirdiği zarar ortaya çıkmaya başladı.

Yurtpınar Dereboğazı mevkisinde su basan serasına giden 20 yaşlarındaki Songül Sazak, taşan dereye düşerek kaboldu. Songül Sazak'ın bulunması için Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, İl Sivil Savunma Müdürlüğü ve jandarma ekipleri arama çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, bazı yerlerde yaklaşık 30 santimetre kalınlığa ulaşan ceviz büyüklüğündeki dolunun, bölgedeki 5 bin dekar cam ve plastik sera ile 10 bin dekar hububat ekili alan ve narenciye, nar ve zeytin bahçelerinde zarara yol açtığı bildirildi. Cam seraların tamamen kırılarak, ürünün üzerine düştüğü, plastik seraların da üzerindeki yüke dayanamayarak çöktüğü belirtildi.

Bu arada, ev ve iş yerlerinin önündeki sundurma ve tentelerin çökmesi sonucu altındaki otomobil ve traktörlerde hasar meydana geldi.

Dolu kalınlığının yükselmesi üzerine kar küreme makineleri, köy yollarını trafiğe açmak için çalışmalara başladı.

Bu arada, yağmurla birlikte yağan şiddetli dolunun dere ağızları, köprü altları ve suyun akabileceği yerlerde tıkanmalara neden olması yüzünden meydana gelen su baskınlarında, evlerinde ve seralarda mahsur kalan yedi kişi, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken sağlık görevlileri bazı vatandaşlara bölgede müdahale etti, bazı vatandaşlar da hastanelere kaldırıldı.

"Zarar büyük"

Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin yaptığı açıklamada, dolunun Yurtpınar beldesiyle Murtuna, Alaylı, Kurşunlu ve Topallı köylerinde zarara neden olduğunu, Güloluk köyündeki zararın ise derenin taşması üzerine tarım alanlarını su basmasıyla oluştuğunu bildirdi.
Bedrullah Erçen, ''İlk belirlemelere göre 5 bin dekarı sera olmak üzere 15 bin dekar tarım alanı zarar gördü. Zararın nerelerde etkili olduğu ve boyutunu yarın başlatacağımız hasar tespit çalışmasıyla daha net ortaya koyabileceğiz. Ama ilk tespitlere göre dolu bölgede çok büyük zarara neden oldu'' dedi. (Anadolu Ajansı - 2 Nisan 2011)


YAĞIŞ SEBZE FİYATLARINI ARTIRACAK

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, geçen hafta şiddetli yağış ve dolu nedeniyle meydana gelen zararların meyve sebze fiyatlarına kısmen de olsa olumsuz yansıyacağını bildirdi. AYMSİB Başkanı Mustafa Satıcı, geçen hafta şiddetli yağış ve dolu nedeniyle bir genç kızın sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği Aksu ilçesi Yurtpınarı sera üretim bölgesinde incelemeler yaptıklarını söyledi. Kızını kaybeden aileye baş sağlığı dileğinde bulunduklarını belirten Satıcı, bölgede sağlam bir tek cam sera kalmadığını söyledi. Şiddetli yağış ve dolunun neden olduğu sel felaketi yüzünden bölgedeki durumun vahim, üretici ve çiftçinin perişan olduğunu kaydeden Satıcı, şöyle konuştu: "Antalya'nın Aksu ilçesi Yurtpınarı sera üretim bölgesi. Hem iç piyasa hem de ihracat için kaliteli üretim yapılan yerlerin başında geliyor. Şiddetli yağış ve dolunun yol açtığı sel nedeniyle seralarda çok büyük zararlar oluşmuş. Bir tek sağlam cam sera kalmamış. Bu bölgede 2 bine yakın kişiye istihdam sağlanıyordu. Şu anda 2 bin kişi işsiz durumda. Üreticinin çoğunun sigortası yok. Başta Tarım Sigortası (TARSİM) olmak üzere sigorta şirketlerinin kriterlerine uygun olmadığı için üreticiler seralarını sigortalatmamış. Dönem ve üretim itibariyle hem iç piyasa hem de ihracat için kaliteli üretim yapılan bir bölge. Bu anlamda şiddetli yağış ve dolunun verdiği zarar, sebze fiyatlarına kısmen yansıyacaktır." (AA)


TÜRKİYE 24 ÜRÜNÜN ÜRETİMİNDE DÜNYADA İLK BEŞTE

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 2009 yılı verilerine göre, 500 bin ton üretimiyle dünyadaki fındığın yaklaşık yüzde 61'ini üreten Türkiye fındık üretiminde Dünya lideri. Dünyadaki toplam üretim ise 821 bin ton.

 

Türkiye yaklaşık 193 bin ton vişne, 418 bin ton kiraz, 34 bin ton haşhaş (tohum), 661 bin ton kayısı üretimiyle de dünyada ilk sırada yer alıyor. ikinci sırada bulunan Türkiye'de, dünyadaki incirin yüzde 20,62'si, mercimeğin yüzde 8,41'i, antep fıstığının yüzde 14,28'i üretiliyor Yıllık, 562 bin tonu aşan nohut, 1 milyon 290 bin ton zeytin, 2 milyon 782 bin ton elma, 1 milyon 849 bin ton kuru soğan üretimiyle Türkiye, Dünya sıralamasında üçüncü durumda bulunuyor. Türkiye patlıcan ve domates üretiminde dör düncü, şekerpancarı ve altıntop (greyfurt) üretiminde ise beşinci sırayı alıyor.

 

Verilere göre Türkiye aspir ve çavdar üreti minde altıncı, kütlü pamuk üretiminde yedinci, arpa üretiminde sekizinci, ayçiçeği ve susam üretiminde ise 10. sırada yer alıyor. (iKİEYLÜL-ESKİŞEHİR)