Kategoriler
 
Markalar
 
Ürün Vitrini
Primextra Gold 720 SC
Primextra Gold 720 SC
Primextra Gold 720 SC
 
Ziyaretçiler
 66 Bugün
 1.028 Bu Hafta
 3.412 Bu Ay
 11.013 Bu Yıl
 11.013 Tümü
2 Çevrim içi
 
Bayer Yayınları
 
ISTATISTIK RAPOR

 
GOOGLE

 
Üye Paneli
 

Aliette 800 WG

Aliette 800 WG
Büyütmek için resime tıklayın
Stok Durumu: 1
Ürün Kodu: Mantar ilacı
Oy Ortalaması: Oylanmadı

Aliette 800 WG  ( Mantar İlacı )

 

Ürün Grubu : Fungisitler
Etken Madde : % 80 Fosetyl-Al
Formulasyon : WG (Suda Dağılabilir Granül)
Ambalaj Çeşitleri : 200 g, 1 kg

Özellikleri :

 

Çift yönlü sistemiktir. Bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınır.
Aliette daha çok yapraktan uygulanır.
5-6 saat içinde bitki bünyesine alınarak, bir yandan yukarıya doğru, ilaçlamadan sonra oluşan yeni sürgün ve yapraklara, diğer yandan aşağıya doğru, en ince köklere kadar taşınır.
Hastalık etmenleri üzerinde doğrudan ve dolaylı etkilere sahiptir.
Etmenin sporlarının çimlenmesini önlemek suretiyle gösterdiği koruyucu etki yanında, misel gelişimini engelleyerek gösterdiği tedavi edici özellikleri, Aliette'nin hastalık üzerindeki doğrudan etkisini oluşturur.
Bitki patojenlerinin gelişmelerini engelleyen fitoaleksinler ve diğer toksik metabolitlerin artışına neden olarak, bitkiye dayanıklı çeşit özelliği kazandırmak suretiyle, hastalık üzerindeki dolaylı etkisini gösterir.
Tavsiye edilen hastalık etmenlerine karşı bitkiyi uzun süre korur.
Bu özellikleri sayesinde, hastalık etmenlerinin Aliette'e direnç kazanma riski çok düşüktür.
WG formülasyonu sayesinde tozuması en aza indirilmiş, ilave güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlamıştır.
Arılara zehirli değildir.

Bitkiler İle İlgili Tavsiyeler

Sebze Mildiyö Hastalıklarına Karşı Güvence

Domates, hıyar, kavun ve soğan gibi sebzelerde büyük zarara neden olan mildiyö etmenlerine karşı, ürünü başarı ile korur. Bitkilerde ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile birlikte Aliette uygulamalarına başlanır, hastalık için uygun koşulların seyretmesi durumunda, 7-14 gün ara ile ilaçlamalar tekrarlanır.

Turunçgillerde Kahverengi Çürüklük (Zamk Hastalığı) ve Kurumaların Çaresi
Ağaçların gövde ve dallarında zamk akışları ile oluşan yaralar, sararan ve dökülen yapraklardan geriye kalan kurumuş dallar, ağaç üstünde başlayan ve depoda devam eden meyve üzerinde oluşan kahverengi lekeler ve çürümeler bu hastalığın gözle görülebilen belirtileridir. Söz konusu etmen aynı zamanda toprak altında da kökleri hastalandırarak ağacın beslenmesini engeller, verim ve kaliteyi düşürür ve sonuçta ağacı ölüme götürür.

Hastalığa karşı ağacın kök, gövde, dal ve meyvelerinin tümden korunmasına gereksinim vardır. Aliette iki yönlü taşınabilmesi özelliği sayesinde, bitkinin her organına taşınarak tam bir koruma sağlar.

Hızlı sürgün gelişmesinin olduğu Nisan, Haziran ve Eylül aylarında uygulama yapılmalıdır. Ağır bılaşık bahçelerde iki yıl her üç dönemde de birer ilaçlama yapılmalıdır. Sonraki yıllarda Nisan ve Eylül aylarında yapılacak olan iki ilaçlama yeterlidir.

Bu arada, gövdelerde oluşan geniş yaralara, temizlendikten sonra, 1 litre su ve 500 gr. Aliette ile hazırlanan bulamaçtan bir fırça yardımıyla badanalama yapılırsa daha hızlı bir iyileşme sağlanır. Yara çevresindeki canlı kabuğun yeşilimsi bir renk alarak geliştiği ve giderek yarayı kapattığı görülür.

İlacın Hazırlanması ve Kullanımı
İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Tavsiye edilen gerekli miktardaki ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karışım haline getirilir. Bu karışım ilaçlama aletinin yarım doldurulmuş deposuna konur. Sonra karıştırılarak depo su ile tamamen doldurulur. Her türlü ilaçlama aleti ile kolaylıkla püskürtülür. Aliette bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınabilen iki yönlü sistemik fungisittir. O nedenle uygulamadan 5-6 saat sonra şiddetli yağış olsa bile ilaçlamanın tekrarı gerekmez. Ancak ilacın kısa sürede ve düzgün olarak bitki özsuyuna geçebilmesi için iyi bir ıslatma sağlanmalıdır.

Karışabilirlik Durumu
Aliette yaprak gübreleri, bakırlı ilaçlar ve dicofol ile karışmaz. Yağ veya yağlı ilaçlar Aliette'nin yaprağa geçişini önlediğinden, daha sonra kullanılmalıdır.

Antidotu ve Tedavisi
Özel bir antidotu yoktur, belirtilere göre tedavi uygulanmalıdır

Yorum Yaz
Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz:

Aliette 800 WG
Büyütmek için resime tıklayın